Zajímavosti

Iron Man (2008)

7. srpna 2018 v 17:59 | Wafer
Ahoj všichni!
Jelikož nemám moc nápadu na články, tak jsem se rozhodla vzít moje olíblíbené filmy (tedy marvelovky) a postupně o nich vydávat nějaké zajímavosti, které jste možná nevěděli.

1. Agent Phil Coulson měl mít původně ve filmu menší roli, ale díky tomu, že si jeho představitel Clark Gregg během natáčení dobře rozuměl s ostatními herci, bylo s agentem Coulsonem přidáno více scén.

2. Skladba,kterou v jedné scéně hraje Obediah Stane na piano, je od skladatele Antonia Salieriho. Salieri byl rivalem mladšího a známějšího W. A. Mozarta, stejně jako se ve filmu Obediah stává rivalem mladšího a úspěšnějšího Tonyho Starka.

3. Když Tony volá Rhodeymu,tak jde vidět,že ho Rhodes má v kontaktech jako The Superstar.

4. JASRVIS je zkratka z "Just A Rather Very Intelligent System".

5. Když se Tony probudí v jeskyni,má na sobě českou vojenskou bundu vzor "60", tzv. "jehličí".

6.V rané fázi scénáře jsme se měli dozvědět,že Tony navrhl chapada Dr. Otta Octaviuse ze Spidermana 2.

7. Logo Stark Industries je podobné logu firmy Lockhee Martin - spolutvůrci stíhačky F-22 Raptor.

Filadelfský experiment

12. června 2018 v 10:37 | Wafer
Filadelfský experiment (též Project Rainbow) je označení pro údajný vojenský experiment,který měl proběhnout na filadelfské námořní základně v Pensylvánii v Roce 1943. Podstatou experimentu mělo být skrytí či zneviditelnění torpédoborce USS Eldridge tak, aby nebylzjistitelný nepřátelskými sledovacími zařízeními.
Experiment byl založen na principu jednotné teorie pole, jejímž cílem je jednotně popsat povahu sil, které zahrnují elektromagnetické zíření a gravitaci.
Teorie měla být aplikována tak, aby silné elektromagnetické pole způsobilo ohnutí světelných paprsků kolem objektu. Tím by se stal neviditelný.
Při testu 22. července 1943 s posádkou se prý podařilo dosáhnout téměř úplné neviditelnosti, někteří svědci toto zmizení popsali jako zahalení objektu "nazelenalou mlhou"
Experiment byl údajně opakován 28. října 1943. Tentokrát se prý Eldridge nejen stal neviditelným, ale fyzicky zmizel z oblasti v záblesku modrého světla a teleportoval se do 320 km vzdáleného Norfolku ve Virginii. Zde byl prý pozorován námořníky z lodě SS Andrew Furuseth, načež opět zmizel z jejich dohledu a pak se objevil zpět ve filadelfii na původním místě. Podle odhadů celá loď cestovala zpět v čase asi 10 sekund. Přeživší Alfred Bielek potverzuje, že se jim podařilo cestovat v čase.
Udává se, že někteří námořníci, kteří byli na lodi, si po pokusu stěžovali na nevolnost, v horších případech došlo k interakci mezi materiálem a osobami,kdy části jejich těl byly "zataveny" do trupu lodě, a byli mrtví nebo úplně zmizeli.
Původ legendy lze vystopovat do roku 1955,kdy pisatel podepisující se jako "Carlos Allende" nebo "Carl Allen" zaslal několik dopisů ufologovi Morrisi Jessupovi (1900-1959). Allende tvrdil,že pozoroval zjevení a opětné zmizení torpédoborce, když sloužil na obchodní lodi SS Andrew Furuseth. Nepředložil ale žádné důkazy pro svá další tvrzení,ve kterých spojoval experiment s jednotnou teorií pole a údajným Einsteinovým řešením tohoto problému.
Případem bylyl inspirovány americké filmy Tajemná záře nad Pacifikem, Experiment Philadelphia,Experiment Philadelphia 2 a Neviditelná loď.

Exorcismus

15. května 2018 v 10:55 | Wafer
Exorcismus (též vymítání) je úkon,jenž má za cíl z lidí, zvířat či věcí, označených za posedlé, vyhnat ďábla nebo jiné zlé síly. Tento úkon je i v současnosti součástí obřadů mnoha náboženství.

Exorcismus v šamanismu a ve středověkých náboženstvích

Představa, že člověk, zvíře či věc může být pod vlivem zlého ducha, je v dějinách lidstva velmi stará a dosti rosšířená. Lze ji nalézt v některých kulturách založených na šamanismu, ale také v helénsko kultuře či židovství.

Exorcismus v křesťanství

Nový zákon
Ježíšovo uzdravování se v tomto případě chápe jako vymítání, protože z tehdejšího pohledu za nemoci mohla přítomnost nečistých sil - démonů. Za akt exorcismu se dá považovat i vzkříšení mrtvého (např. Lazar z Betánie). V tomto přípdě měl být Ježíš tím,kdo poráží i smrt.
Nový zákon předpokládá existenci démonů jako samozřejmost a nejen evangelia, ale i různé části zvláště Pavlových listů, které obsahují rady ohledně obrany před vlivem zlého. Vyhánění zlých duchů tvoří součást rozličných zpráv o Ježíšově činnosti.
Křestní exorcismus
Vedle exorcismu posedlých se v křesťanství rozvinuly takzvané křestní exorcismy,svýmprůběhem méně dramatické, ale nesoucí podobný význam. Jde o obřad vyhánění zlých sil z katechumena, tedy člověka připravujícího se na křest. Formule křestních exorcismů představují v dějinách křesťanství velmi důležitou součást křtu. V římskokatolické církvi nicméně prošel křestní obřad po Druhém vatikánském koncilu (shromáždění více než 2500 katolických biskupů,jejichž cílem bylo reagovat na potřeby doby) výraznou reformu,jež křestní exorcismy odsunula do pozadí.

Exorcismus dnes
Dnes se rozlišuje tzv. malý a velký exorcismus. Malý exorcismus je obřad, jímž se katechumen při křtu zříká ďábla,všeho, co působí a čím sepyšní. Pro vykonávání velkého exorcismu je biskupem pověřen zvláštní kněz, zvaný též exorcista.
V současné praxi se klade velká pozornost, aby ,,posedlost zlým nebyla zaměněna s psychickou chorobou".

Exorcisté

Služba exorcisty byla velmi rozšířená na konci 3. soletí. V této době byl součástí katechumenátu a křestní liturgie. Církevní spisovatelé prvních století označují za nejjednodušší a nejběžnější prostředek proti zlu znamení kříže. Mezi další prostředky obrany byly a zůstávají považovány v církvi Ježíšovo jméno, svěcená voda a požehnané předměty.
Dnes je označení exorcista užíváno pro kněže pověřeného biskupem většinou na dobu určitou, aby prováděl na území diecéze velký exorcismus.
Mezi kněze, kteří jsou známí jako exorcisti nebo působili na našem území,patří Gabriele Amorth, Vojtěch Kodet, James J. LeBar či Elias Vella.

Exorcismus v hinduismu

V hinduismu se posedlost někdy považuje za svatý stav, pokud do těla vstupuje bohyně Kálí, některá z jejích inkarnací či jiné božstvo. Věřící proto takto ,,posedlé" uctívají a žádají od nich požehnání. Pokud ovšem jde o cizí duchy,kteří tělo do určié doby neopustí, je povolán místní vymítač, který má ducha z těla vyhnat.
Základní způsoby exorcismu jsou mantra a jadžňa používané ve védských a tantrických tradicích.

Exorcismus, psychiatrie a medicína

Podle většiny psychiatrů ,,stav posedlosti" neexistuje, nebo jinak nahlíženo, to co je z hlediska exorcismu poselost, má přirozenou příčinu v duševní chorobě.
Méně obvyklý pohled, který není v přímém sporu s náboženskou stradicí, se pouze staví skepticky k názoru, že lze snadno rozlišit případnou posedlost a duševní chorobu, a to předevšímkvůli diferenciální diagnostice (ze všech možných diagnóz se vybírá ta nejpravděpodobnější), která se dosud nachází v plenkách. Takto je velmi nesnadné rozlišit od sebe různé choroby, které se označují jako schizofrenie, deprese, dyslexie, hraniční poruchy apod.
Výsledky psychiatrie a medicíny vedly naopak k vývoji křesťanského názoru na posedlost. Dnes se uznává, že řada stavů byla v minulosti považována za posedlost mylně. Navzdory tomu exorcismus jako řešení duchovních problémů přetrvává,pouze je snaha odlišit posedlost od duševních chorob.

Exorcismus ve filmu

Téma exorcismu bylo zpracováno v řadě filmů, zejména hororového a mysteriózního žánru. Jmenovat lze na příklad oscarový snímek Vymítač ďábla ("The Exorcist") z roku 1973.

Káva

3. března 2018 v 16:07 | Wafer
Káva je obvykle horký napoj z plodů kávovníku. Označuje také prášek, který se k výrobě nápoje používá. Ten se získává mletím pražených semen kávovníku.
Káva je charakteristická svou silnou vůní a černou barvou. Obsahuje mimo jiné alkaloid kofein, který povzbuzuje srdečí činnost a pro jeho povzbuzující účinky se káva pije především. Káva také zvyšuje krevní tlak.
Je po ropě nejprodávanější komoditou na světě.
Plod kávovníku je podobný tvarem i barvou naší třešni. Uvnitř plodu jsou ukryta dvě proti sobě položená semena - kávová zrna.

Zdraví

Ačkoli je mýtus o dehydratačních účincích kávy hojně rozšířen, její močopudné nebo dehydratační účinky nebyly v rozumných dávkách (do 5-7 šálků denně) prokázány. Zavodňovací účinky kávy jsou při konzumaci v rozumné míře shodné s vodou.
V roce 2016 Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny konstatovala, že pití rakoviny nemůže klasifikovat jako karcinogen. Pouze pití horkých nápojů (včetně kávy) tato agentura klasifikuje jako pravděpodobný karcinogen pro člověka.

Mletí zrnkové kávy

Při přípravě kávy je nejlépe umlít poutw tolik kávy, kolik se přímo spotřebuje - mletá káva si nedokáže dlouho udržet své aroma, které rychle ztrácí.

Orientační hrubost mletí:
Velmi jemné - turecká káva
Jemné - Espresso
Střední - filtrovaná káva, překapávaná káva
Hrubé mletí - Mokka

Druhy kávy

Kávu lze rozdělit do několika skupin podle kvality a zpracování:
Zrnková káva
Mletá káva
Porcovaná káva
Fair trade káva
Instantní káva
Bio káva
Bezkofeinová káva

Druhy přípravy kávy
Cappuccino - kávový nápoje, který se skládá z 1/3 z Espressa, z 1/3 z mléka a z 1/3 z mléčné pěny
Espresso - je moc složité to vysvětlit, tak tady máte odkaz na starou dobrou Wikipedii
Moccacino - Espresso s čokoládovým sirupem a mlékem nebo šlehačkou
Alžírská káva - káva, šlehačka a vaječný likér
Holandská káva - káva, gin, šlehačka
Irská káva - káva, whiskey, cukr, smetana
Karibská káva
Café au lait - druh kávy s horkým mlékem
Caffe crema - je vlastně synonymum k Espressu
Vídeňská káva - káva se šlehačkou
Vídeňská melange - jeden ze způsobů přípravy vídeňské kávy

Shinedown

23. prosince 2017 v 22:45 | Wafer
Ahoj všichni!
Dneska bych něco ráda napsala o své oblíbené hudební skupině Shinedown.


Shinedown je americká roková skupina z Jacksonvillu na Floridě. Byla vytvořena Brentem Smithem v r. 2001 po rozpadu jeho původní kapely. Smith, který má stále smlouvu s Atlantic Records, vybíral členy do originální sestavy, tedy Jasina Todda jako kytaristu, Brada Stewarta jako basáka a Barryho Kerche jako bubeníka. Skupina vydala 5 studiových alb: Leave a Whisper, Us and Them, The Sound of Madness, Amaryllis a Threat to Survival. Shinedown prodala víc než 10 miliónů nahrávek po celém světě a na Billboard Mainstream Rock seznamu měla 11 skladeb na 1. místě, tedy třetí nejvyšší počet po Van Halen a Three Days Grace.
Hraje styly jako hard rock, alternative metal, post-grunge a alternative rock.

Leave a Whisper

Album vyšlo 27. května 2003, ale nemělo okamžitý úspěch, ale díky rozsáhlému turné a chytlavým písním se ho prodalo pře 1 milion kopií. Album obsahuje covery písní "Simple man" a "Burning Bright". Kapela na podporu alba odehrála v rocích 2003 - 2004 přes 400 koncertů. Poté si dala na 24 měsíců pauzu. Také později vydala DVD Live from the Inside, které dokumentovalo koncerty z turné.
Mé nejoblíbenější: Simple man, 45

Us and Them

Kapela na tomto albu začala pracovat až v roce 2005, protože jejich program byl příliš nabitý, než aby začali dávat dohromady nový materiál. Kapela pracovala s hudebním producentem Tonym Battagliem. Ve stejnou dobu byla kapela oslovena Holywood Records, aby nahrála píseň pro album Queen, s čímž kapela souhlasila. Nahráli cover k písni "Tie Your Mother Down", který vyšel na Killer Queen: A Tribute to Queen v srpnu 2005.
Kapela vydala své druhé albun v říjnu 2005. Mělo vyšší ohlasy, než Leave a Whisper. V hitparádě Billboard 200 bylo 23., Leave a Whisper bylo 53., ale prodalo se méně kopií.


The Sound of Madness

Během nahrávání tohoto CD vyhodil Smith Stewarta a Todda z kapely.
Smith během roku 2007 napsal 60 písní. Demohrafii poslal producentovi Robovi Cavallovi.
Konečná verze The Sound of Madness vyšla v červnu 2008. První týden se prodalo 50 000 kopií. Kvůli turné Smith vyhlásil nábor na nové členy kapely.

Amaryllis

Práce na čtvrtém albu začaly v únoru 2011, kdy skupina první půlrok složila 33 písní. Kapela se rozhodla pracovat s Cavallem jako producentem.
Nahrávání skončilo asi o rok později, v únoru 2012 a album Amaryllis bylo vydáno v březnu 2012, přičemž první týden se prodalo 103 000 kopií.
Kapela také složila ne-albovou píseň "I'm Alive" pro film The Avengers.
Mé nejoblíbenější: Bully, Enemies, I'll Follow You, Through the Ghost

Threat to Survival

Páté album vyšlo v září 2015 a bylo 6. v hitparádě Billboard 200. Prodalo se 65 000 kopií. Na konci roku 2016 byla kapela na turné s Five Finger Death Punch a Sixx AM

Alchymie

16. června 2017 v 10:35 | Wafer
Ahoj všichni!
Jak víte z mého Anime TAGu, dívám se na anime, a jedno z nich, na které se momentálně dívám, je o alchymii, jenže v trochu jiném smyslu.Tak jsem si řekla, že by bylo zajímavé, kdybych napsala článek o té alchymii, které předcházela mnoha dnešním oborům.

Alchymie měla jisté prvky z několika nynějších vědních oborů jako fyzika, chemie nebo medicína, ale i z dalších oblastí, například astrologie a magie. Často na ni odkazuje umění, séminoticka nebo psychologie.
Alchymie je chápána jako předvědecký obor, který v hojné míře rozvinul experimentální metody poznávání přírodních dějů, bývá označována jako tradiční věda.
Úsilím alchymisty je dosáhnout završení přírodních dějů a participace z nich. Své snahy oznařují alchymisté jako Velké dílo. Řada alchymistů žila pod ochranou moci církevní nebo světské.

Kámen mudrců je hypotetická látka, která je schopná katalyzovat přeměnu běžných kovů ve zlato. Rovněž upožňuje připravit elixír života, který má sloužit k omlazení a možná i k dosažení nesmrtelnosti. Podle jiných mýtů dokáže obnovit životní funkce zemřelé bytosti. Nalezení této látky bylo jedním z hlavních cílů alchymie

Homunculus představuje koncept umění stvořit živou bytost a život obecně. Bývá uváděn v souvislosti s Golemem, jehož podle legendy stvořil pryžský rabín Jehuda Löw ben Bezalel. Častěji se homunculus objevuje v retortě jako antropomorfní substance (človíček) při alchymistickém procesu.

Chiméra je chápána jako tvor alchymisticky upravený z dvou nebo více živých bytostí do nové. U chiméry si nejsem jistá, jestli vážně byla součástí alchymie, ale přišlo mi zajímavé o ní něco napsat. Většina pokusů o její stvoření selhala, ale pomocí správných znalostí a dovedností je možné ji stvořit.Outlast

25. dubna 2017 v 8:00 | Wafer
Ahoj všichni!
Určitě znáte hru Outlast. Hororová hra, kterou točila většina youtuberů a zanedlouho by měla mít i druhý díl. Popravdě, Outlast patří mezi moje nejoblíbenější hororové hry, i když jsem ho vlastně nikdy nehrála. Jenom jsem se dívala na videa. Ale znáte to.... comp by to neutáhl. :D

A o co vlastně jde?

Hrajete za novináře Milese Upshura, který se vydá do bývalé psychiatrické léčebny Mount Massive Asylum, aby zjistil, co se zde stalo a stále děje. Aby to nebylo tak bizarní, tato léčebna se nachází na odlehlém místě. Hra je vytvořená tak, že nemůžete nikomu ublížit žádnou zbraní, nástrojem... jediné co můžete dělat, je utíkat.
Zezačátku se tváří jako normální hra, kolem není ani živáčka ani mrtváčka, i když to je dost dikutabilní, a proto začínáte prozkoumávat různé místnosti. Jak je u hororových her zvykem, nejsou tu vypínače. První místnost, kterou objevíte, je knihovna, ve které nacházíte různé usy masa, uříznuté hlavy a lidi nabodnuté na kůlech.

Postavy

Miles Upshur - Hlavní postava hry, novinář, který se doslechl o strašných věcěch v Mount Massive Asylum
Walrider - duch, žije díky svému hostiteli Byllimu, ve hře je jeho jméno napsáno krví na zdech
Chris Walker - pacient, který na svém těle prováděl sebepoškozování, odřízl si nos, v puse má dráty, které mu omezují její zavření
Martin Archimbaud - kněz, věří, že Miles je apoštolem, jehož Bůh seslal do léčebny


Projekt: Walrider

Existence Walridera není žádnou novinkou, která by měla chovancům Mount Massive Asylum vyrazit dech. Co je však již méně známé, jsou okolnosti kolem této záhadné bytosti. Všechno začíná u zakládání Murkoff Corporation, kterou tehdy založil Alan Mathison Turing spolu s Rudolfem Gustavem Wernickem. Tou dobou se zrodil vědcům v hlavě nápad na dokonalou bytost, která by byla mnohem vyspělejší než člověk. Jenže tady byl jistý problém. Aby se něco takového podařilo, bylo zapotřebí mnohých pokusů na lidech, kterých by se rozumný člověk dobrovolně nikdy neúčastnil. Nabízelo se celkem přijatelné řešení v podobě chátrajícího ústavu. Proč ho tedy nevykoupit, nezprovoznit pro duševně choré lidi a nezačít tak s Projektem: WALRIDER, který by dal vědě zcela nový směr?
Tedy dobrá. Walrider byl na světě, ale naprosto nekontrolovatelný, což nebyl cíl tohoto projektu. Aby se nanites, te kterých je Walrider vytvořen, dala ovládat, musel se najít dostatečně vhodný hostitel. Vše fungovalo na principu pokus a omyl a bylo samozřejmě expterimentováno na pacientech ústavu. Novým hostitelem se navíc mohl stát jen ten, kdo prožil nějakou děsivou příhodu nebo viděl příliš hrůzy.
Tímto vhodným hostitelem se stal William Hpe, který začal fungovat na principu lucidního snění, což je stav, kdy spící člověk sní a dokáže si tento stav uvědomit. Tedy ví přesně co dělá a může si volně ohýbat "realitou", je pro něj vše snem. To vše mohlo probíhat jen za nepřetržité práce Morphogenic Engine, což je stroj, který při životě pacienty, kteří jsou umístění v buňkách.
Díky tomuto stavu se Will dokázal na Walridera napojit a ovládat jej. Projekt byl skoro u konce, jenže se něco zvrtlo. Will byl bohužel psychicky chorým jedincem, který se vymkl kontrole. Zavraždil každého, kdo mu stál v cestě, kromě R. Wernickeho, kterého pojal jako svého otce.


Stockholmský syndrom

28. března 2017 v 8:00 | Wafer

Stockholmský syndrom

je specifická pozitivní emoční i afektivní vazba a závislost oběti na pachateli vyskytující se též ve vztazích některých vězňů a jejich vyšetřovatelů. Často se Stockholmskému syndromu nesprávně říká Helsinský syndrom. Opakem je Limský syndrom, který se projevuje vytvořením vazby pachatele na osobu oběti.

V roce 1973 se Jan-Erik Olsson a Clark Oderth Olofsson (nyní Daniel Demuynck) pokusili vyloupit jednu z bank ve Stockholmu. Loupež nevyšla a muži zadrželi rukojmí. Vyjednávání trvalo 130 hodin. Po propuštění považovali rukojmí únosce za své ochránce a policisty za nepřítele.

Projevy, příznaky, symptomy

► závislost této oběti na pachateli
► solidarizující chování oběti s pachatelem, až zapírání uskutečněných trestných činů
► často také vzplanutí milostného vztahu mezi obětí a pachatelem
► běžné i v situacích domácího násilí - bývá to právě stockholmský syndrom, co váže týrané ženy k jejich manželům, týrané makžely k jejich manželkám, či týrané děti k jejich matkám

Léčba

► Komplexní psychiatrická péče včetně psychoterapie,
► Vyhledat pomoc psychologa
► V případech domácího násilí pomoc v manželské či rodinné poradně

Typy osobností

21. února 2017 v 8:00 | Wafer
Každý jsme nějaký. Každý jsme jedineční. V tomto článku bych chtěla ke každému typu osobnosti něco základního napsat.
A jak vůbec zjistíte, jaký typ osobnosti jste? Úplně jednoduše. Teď na internetu existuje spousta testu, ze kterých to můžete zjistit. Já osobně jsem se zamilovala do TOHOTO.
Tak jdeme na to!
Osobnostní typy se dělí do 4 základních skupin a u každé skupiny naleznete 4 další různá rozvětvení této osobnosti.
Jednotlivé osobnostní typy se zkráceně nazývají čtyřmi písmeny, které znamenají:
•Introvert (I) nebo Etrovert (E)
•Intuice (N) nebo Smysly (S)
•Myšlení (T) nebo Cítění (F)
•Usuzování (j) nebo Vnímání (P)


1. Analytici

A)Architekt (INTJ)
Imaginativní a strategičtí myslitelé s plánem pro cokoliv. Na vrcholu je prázdno a INTJ si to, jakožto jeden z nejvzácnějších a strategicky nejschopnějších typů osobnosti, velice dobře uvědomuje. Často je pro INTJ problém najít podobně smýšlející jedince, kteří jsou schopní držet krok s jejich neolomným intelektualismem a strategickými manévry. Lidé s INTJ povahou jsou imaginativní, ale přitom rozhodní. Ambiciózní, přitom rezervovaní. Úžasně zvědaví, ovšem energií zbytečné neplýtvají. Protiví se jim pravidla, tradice a limity. Pevně věří, že by vše mělo být otevřené otázkám a přehodnocování. Často prosazují technicky dokonalejší, někdy necitlivé a téměř vždy nekonvenční metody a nápady.
SLAVNÍ LIDÉ S INTJ OSOBNOSTNÍM TYPEM: Arnold Schwarzenegger, Vladimir Putin, Michelle Obama

B)Logik (INTP)
Inovativní vynálezci a neuhasitelnou žízní po vědění. INTP jsou pyšní na svou vynalézavost, kreativitu, jedinečnou perspektivu a prudný intelekt. Obvykle známí jako filozofoé, architekti nebo zasnění profesoři, stojí za mnoha vděckými objevy v historii. Jsou známí pro svou neúprosnou logiku a brilántní teorie - můžeme říci, že jsou považováni za logicky nepřesnější ze všech osobnostních typů.
SLAVNÍ LIDÉ S INTP OSOBNOSTNÍM TYPEM: Bill Gates, Kristen Stewart, Albert Einstein

C)Vůdce (ENTJ)
Hrdí, imaginativní vůdci se silnou vůlí, kteří najdou nebo vytvoří cestu. Lidé s tímto typem osobnosti jsou ztělesněním daru charismatu a sebevědomí. Svou autoritu používají jako sjednocovací prvek spojující davy za společným cílem. ENTJ se vyznačují až nemilosrdnou hladinou racionality, používají svou energii, odhodlání a bystrou mysl, aby dosáhli čehokoliv, co si usmyslí. Základní myšlenka, která probíhá ENTJ hlavou, by mohla vypadat nějak takto: ,,Je mi jedno, jestli mě máte za bezcitného darebáka, dokud jsem efektivní darebák."
SLAVNÍ LIDE S ENTJ OSOBNOSTNÍM TYPEM: Steve Jobs, Jim Carrey, Franklin D. Roosevelt

D)Diskutér (ENTP)
Chytří a zvědaví myslitelé, kteří nemohou odolat intelektuální výzvě. ENTP je ten největší ďáblův advokát, k životu nutně potřebuje rozvracet lidská přesvědčení, rozebírat argumenty a jejich zbytky nechávat unášet větrem tak, aby je všichni viděli. Nikdo nemá výměnu názorů v oblibě tak, jako ENTP. U ENTP nastává zvláštní spojení: na jedné straně jsou ze zásady upřímní, na druhé straně dokáží neúnavně argumentovat ve prospěch něčeho, v co vlastně ani sami nevěří.
SLAVNÍ LIDÉ S ENTP OSOBNOSTNÍM TYPEM: Tom Hanks, Thomas Edison, Céline Dion


2.Diplomaté

A)Advokát (INFJ)
Tiší a mystičtí, zároveň velmi inspirativní a neúnavní idealisté. Mají vrozený smysl pro idealismus a morálku, odličují se svým plánovacím rysem - dokáží cíleně postupovat, aby uskutečnili své plány a zanechali po sobě trvalý a kvalitní výsledek. Mají sklon vnímat pomoc ostatním jako smysl svého života. Zapojují se do záchranných prací a charitativních činností.
SLAVNÍ LIDÉ S INFJ OSOBNOSTNÍMTYPEM: Matka Tereza, Jimmy Carter, Nicole Kidman

B)Mediátor (INFP)
Poetiční, milí a dobrosrdeční lidé, kteří jsou vždy ochotní přispět k dobrým věcem. INFP osobnosti jsou skuteční idealisté. Ve všem hledají aspoň náznak dobra, dokonce i v těch nejhorších lidech a událostech. I když je okolí může vnímat jako klidné, rezervované a plaché, skrývá se v nich vášeň, která dokáže opravdu zazářit. Při rozjodování se dívají na čest, krásu, morálku a dobro, konají s čistými úmysly. Ne každý chápe, že jejich úmysly jsou skutečně čisté, proto se často dostávají do izolace. Mají talent vystupovat, dokáží odhalit krásu své osobnosti a svá tajemství pomocí metafor a fiktivních postav.
SLAVNÍ LIDÉ S INFP OSOBNOSTNÍM TYPEM: Tom Hiddleston, Johnny Depp, J. R. R. Tolkien

C)Protagonista (ENFJ)
Charismatičtí a inspirativní vůdci se schopností fascinovat své následovníky. Jsou to rození vůdci plní vášně. Často jsou to politici, trenéři či učitelé - poskytují druhým pomocnou ruku a inspirují je, aby hledali a šířili ve světě dobro. Jejich sebevědomí ma přirozený vliv na lidi a ENFJ ho s radostí a hrdostí využívá při vedení ostatních, aby spolu pracovali na sobě a zlepšování svého okolí. ENFJ nic nepředstírají, jsou starostliví a jejich skutky odpovídají slibům.
SLAVNÍ LIDÉ S ENFJ OSOBNOSTNÍM TYPEM: Demi Levato, Barack Obama, Ben Affleck

D)Aktivista (ENFP)
Nadšení, kreativní a přátelské duše, které si vždy najdou důvod k úsměvu. ENFP jsou skutečně svobodné duše. Často tvoří živé jádro večírku, užívají si sociální a emotivní spojetí při kontaktu s ostatními. Jsou okouzlující, nezávislí, energičtí a soucitní. Také jsou mimořádně nezávislí a o mnoho víc než stabilita a jistota pro ně znamenají tvořivost a svoboda.
SLAVNÍ LIDÉ S ENFP OSOBNOSTNÍM TYPEM: Robert Downey Jr., Will Smith, Robin Williams


3.Strážci

A)Logistik (ISTJ)
Praktičtí, fakticky smýšlející jedinci, jejichž spolehlivost nezná mezí. Poznávacím znakem ISTJ jsou integrita, praktická logika a neúnavný smysl pro povinnosti. Pro tyto vlatnosti jsou ISTJ jádrem mnoha rodin a organizací zastávajících tradice, pravidla, standardy, např. advokátní kanceláře, regulační orgány či armáda. ISTJ rádi přebírají zodpovědnost za své činnosti a jsou hrdí na to, co dělají. ISTJ se řídí rozumem a když se pro něco jednou rozhodnou, předloží všechna fakta potřebná ke splnění dané úlohy a očekávají od ostatních, že se situace ihned chopí a začnou konat.
SLAVNÍ LIDÉ S ISTJ OSOBNOSTNÍM TYPEM: George Washington, George H.W. Bush, Angela Merkel

B)Obránce (ISFJ)
Velmi zanícení a včelí ochránci, jsou vždy připraveni chránit své milované. Přestože jsou introvertnÍ, mají dobré společenské schopnosti a pevné sociální vztahy. Ačkoliv patří mezi plánovací typy, bývají otevření změnám a novým nápadům. ISFJ jsou skuteční altruisté, laskavost opětují ještě větší laskavostí a k práci či lidem, ve teré věří, přistupují s nadšením a velkorysostí.
SLAVNÍ LIDÉ S INSJ OSOBNOSTNÍM TYPEM: Selena Gomez, Beyoncé, Vin Diesel.

C)Vedoucí (ESTJ)
Excelentní správci, nepřekonatelní v řízení věcí nebo lidí. Jsou to zastánci tradic a požádku, využívají svoje schopnosti na chápání toho, co je správné, nesprávné a společenský přijatelné, na sblížování komunit a rodin. Váží si hodnot jako oddanost, upřímnost a důstojnost. Ostatní si ESTJ cení pro dobré a jasné rady a ochodu pro vedení na náročných cestách. Spojování idí je vastnost, na kterou mohou být pyšní, a která je často dostává do pozic organizátorů komunit. ESTJ jsou typickým přikladem vzorného občana: pomáhají svým sousedům, dodržují zákon a snaží se zařídit, aby se každý zapojoval do komunit a organizací, které jsou pro ně tak cenné.
SLAVNÍ LIDÉ S ESTJ OSOBNOSTNÍM TYPEM: James Monroe, Laura Linney

D)Konzul (ESFJ)
Mimořádně starostliví, přátelštní a populární lidé, kteří jsou vždy ochotní nabídnout pomoc. Na střední škole jsou ESFJ organizátoři nebo kapitáni týmů, jsou ve středu pozornosti, udávají tón a vedou ostatní. V pozdějším životě i nadále rádi poskytují oporu svým přátelům a milovaným a dělají všechno, co je v jejich silách, aby zajistili, že je každý šťastný.
SLAVNÍ LIDÉ S ESFJ OSOBNOSTNÍM TYPEM: Taylor Swift, Bill Clinton, Jennifer Lopez


4.Průzkumníci

A)Mistr (ISTP)
Odvážní a praktičtí experimentátoři, mistři všech možných nástrojů. ISTP zkoumají svět okolo sebe s chladným racionalismem a horlivou zvědavostí. ISTP jsou rození tvořitelé, přesouvající se od jednoho projektu k druhému. ISTP jsou často mechanici nebo technici, nic jim nedělá větší potěšení než to, když mohou se špinavýma rukama rozebírat věci a následně je dávat znovu dohromady.
SLAVNÍ LIDÉ S ISTP OSOBNOSTNÍM TYPEM: Daniel Craig, Tom Cruise, Olivia Wilde

B)Dobrodruh (ISFP)
Flexibiní a okouzlující umělci, vždy jsou připraveni objevovat a zažívat něco nového. ISFP jsou skuteční uělci, i když ne nutně v klasickém slova smyslu. Snaží se využít estetiku a design. ISFP lidem se líbí narušovat očekávaný průběh událostí experimentováním s krásou a chováním - je pravděpodobné, že nejednou použili frázi ,,Neomezujte mě!".
SLAVNÍ LIDÉ S ISFP OSOBNOSTNÍM TYPEM: Avril Lavigne, Michael Jackson, Britney Spears

C)Podnikatel (ESTP)
Chytří, energičí a velmi vnímaví lidé, kteří si opravdu užívají život na hraně. Mají vždy dopad na své bezprostřední okolí. Lidé patřící mezi ESTP zbožňují být středem pozornosti, bavit se a smát se jednoduchému, hrubému humoru. Teorie, abstraktní pojmy a úmorné diskuze o globálních otázkách a jejich důsledcích nedokážou ESTP nadlouho zabavit. ESTP udržují konverzaci živou, se slušnou dávnou inteligence, především si však rádi povídají o něčem, co je aktuální. Někdy je okamžitý postřeh a konání ESTP přesně to, co se hodí, npř. v určitých firemních prostředcích, především, když jde o naléhavé přípravy.
SLAVNÍ LIDÉ S ESTP OSOBNOSTNÍM TYPEM: Maddona, Bruce Willis, Samuel L Jackson

D)Bavič (ESFP)
Spontánní, energičtí a nadšení baviči - život kolem nich nikdy není nudný. ESFP naplno prožívají vzrušení z dané chvíle a chtějí, aby ho cítili i všichni ostatní. Žádný typ osobnosti není tak štědrý se svým časem a energií jako ESFP, když je někodo třeba povzbudit, a žádný jiný typ osobnosti to nedělá s takovým neodolatelným stylem. Nejvís ze všeho jsou ESFP nešťastní, když si uvědomí, že sou omezení okolnostmi a nedokáží se připojit ke svým přátelů.
SLAVNÍ LIDÉ S ESFP OSOBNOSTNÍM TYPEM: Adele, Marilyn Monroe, Adam Lavine

Valentýn

14. února 2017 v 8:00 | Wafer
Valentýn se slaví 14. února jako svátek lásky. Je to den, kdy se posílají dárky, bonboniéry a pohlednice s tematikou stylizovaného srdce jako symbolu lásky.

Svátek je pravděpodobně odvozen od svátku Lupercalia slaveném ve starověkém Římě. Vpředvečer tohoto dne byly do "urny lásky" vloženy ístečky se jmény dívek. Každý mladý muž potom tahal lísteček a dívka, jejíž jméno si vytáhl, se měla stát jeho "miláčkem" v následujícím roce.

Legenda také říká, že tento den začal být známý až díky knězi Valentýnovi. Claudius I., vládce Říma, zakazoval svým vojákům, aby se ženili nebo jen zasnubovali. Bál se, že by chtěli zůstat doma u svých rodin a nešli do boje. Valentýn vzdoroval vládci a tajě oddával mladé páry. Byl zatčen a později popraven právě 14. února.

Valentýnské zvyky
K Valentýnu se váže celá řada zvyků, které pomalu pronikají i do českého prostředí. Jedná se zejména o společnou oslavu svátku zamilovanými páry, darováním valentýnských přáníček - vyznání lásky nebo uzamykání zámečků lásky, které původně s Valentýnem téměř nesouvisí. Není bez zajímavosti, že právě období Valentýna každoročně zvedá poptávku po visacích zámcích, na což reagují takké výrobci, kteří nabízí visací zámečky s valentýnskými motivy.


Podivný příběh Elisy Lamové

24. ledna 2017 v 8:00 | Wafer
Elisa Lamová byla kanadská vysokoškolská studentka, která se roku 2013 za záhadných okolností ztratila během pobytu v loangelském hotelu Cecil. Její mrtvé tělo bylo nalezeno o několik týdn později na střeše hotelu v nepřístupné nádrži na vodu. Její smrt byla obestřena celou řadou těžko vysvětlitelných okolností a stala se oblíbeným tématem mezi příznivci záhad. Tak se spolu pojďme na okolnosti její smrti podívat.

Pozadí případu

Elisa byla dcerou přistěhovalců z Hongkongu. Žila s rodiči ve Vancouveru, kde navštěvovala Univerzitu Britské Kolumbie. Trpěla bipolární poruchou, což jsou výkyvy nálad. Školu kvůi své poruše přerušila a rozhodla se procestovat jihozápad Spojených států. O svých zážitcích psala na svém blogu. Svůj výlet započala v San Diegu, odkud se 26. ledna přemístila do Losa Angeles, kde se ubytovala v historickém hotelu Cecil, který se netěšil dobré pověsti. Ubytovaní zde byli v minulosti např. sérioví vrazi Jack Unterweger a Rihard Ramirez. Několik lidí zde také spáchalo sebevraždu. Prvních několik dní byla Elisa ubytována na pokoji s dalšími dvěma ženami. Ty si však stěžovaly na její podivné chování a proto byla přesunuta jinam.

Pohřešování a zveřejnění videa

Po pěti dnech pobytu v L.A. se běla Elisa z hotelu Cecil odhlásit. To však neudělala a když od ní rodiče několik dní nedostali žádnou zprávu, zkontaktovali policii. Ta okamžitě prohledala její pokoj. Nasazení byli i stopovací psi, avšak bezvýsledně. Policie odmítala prozkoumat jiné části hotelu s odůvodněním, že neexistuje žádný důkaz, že by došlo k nějakému zločinu. 6. února policie uspořádaa tiskovou konferenci a v okolí hotelu rozdávala letáky s její fotkou. 16. února nechali zveřejnit videozáznam z hotelového výtahu, který byl pořízen. Veřejnost se o video začala okamžitě zajímat a zaala vymýšlet řadu teorií o tom, co se mohlo s Elisou stát. Nejda z nejbizarnějších například hovořila o tom, že je hotel Cecil bránou do pekla nebo do jiné dimenze.

Nález těla

Ačkoliv došlo ke spekulacím, že se Elisa mohla chovat iracionálně pod vlivem drog, či v důsledku psychózy, svědkyně z nedalekého knihkupectví dosvědčila, že s ní jako jediná v den zmizení mluvila a Elisa na ni působila veselým dojmem. Mluvila o tom, že se chystá pokračovat v cestě, a řešila hmotnost svých zavazadel. Na konci února si někteří hosté hotelu začali stěžovat na nízký tlak vody. Jeden z hostů tvrdil, že voda chutná divně. Jiný hlásil, že voda tekoucí ze sprchy je tmavá. Hotel využíval starý systém zásobování pokojů vodou za pomocí samospádu. Vedení hotelu se proto rozhodlo vyslat údržbu k nádržím umístěným na střeše hotelu. V jedné z nich bylo nalezeno tělo plovoucí několk centimetrů nad dnem. Vedle nádrže byly nalezeny šaty. Přivoaná policie musela nechat vypustit vodu a vyříznout otvor v boku nádoby, aby bylo možné tělo vůbec vyzvedout. Všechny Elisiny osobní předměty byly nalezeny buď v nádrži, nebo v jejím hotelovém pokoji. Její mobilní telefon se však nikdy nenašel.


Nesrovnalosti v případu, pitva, atd.

• Elisa se zřejmě neutopila náhodou, jelikož na sobě neměla v době smrti šasty.
• Pitva prokázala, že příčinou smrti bylo utopení. Toxikologie prokázala poze zytky jejích léků
• Dveře na střechu byly v dobu nálezu těla opatřeny alarmem, který by se při jejich otevření spustil. Nádoby na vodu byly skoro 2,5 metru vysoké a k vylezení na ně byl zapotřebí žebřik, který se na místě nenašel. Nádoba byla uzavřená velice těžkým víkem, se kterým se zespoda nedalo dobře manipulovat.
• Další analýza videa z výtahu ukázala, že mohlo být záměrně editováno. Některé pasáže se zdají být zpomalené, asi minuta videa chybí úplně a časová stopa v rohu videa je zakrýtá.
• Ačkoliv byla prokazatelně po smrti, Elisin blog byl několik dalších měsíců aktivní a přibylo několik příspěvků.

Já osobně si myslím, že Elisa se chtěla zasebevraždit kvůli té její poruše, protože jsem si četla, že lidé,kteří trpí touhle poruchou se často pokouší o sebevraždy. Podle mě jí některý ze zaměstnanů pomohl dostat se na střechu a do té nádrže. Co si o tom myslíte vy? Napište do komentů, ráda si to přečtu. :)

Obsedantně kompulzivní porucha

6. ledna 2017 v 22:38 | Wafer
Ahoj všichni!
Před nedávnem jsem začala psát povídku o holčině, která trpí obsedantně kompulzivní poruchou, ale pak jsem jí pozastavila, protože jsem nedomyslela hlavní zápletku. Tak jsem se rozhodla napsat aspoň článek o obsedantně kompulzivní poruše.

Obsedantně kompulzivní porucha (zkráceně OCD) je zvláštní porucha chování. Člověka, který trpí touto poruchou, trápí nepříjemné myšlenky. Úlevu od nich nalézá tak, že se neustále ujišťuje a opakovaně prování nějakou činnost:
musím zkontrolovat zamknuté dveře 3x, protože dvojka není hezké číslo
každé ráno, když vstávám, musím na zem šlápnout nejprve levou a pak až pravou nohou, jinak se něco stane
obcházím na chodníku kachličky a listí
pořád se myji, protože mám strach z bakterií atd...

Náhled na OCD

OCD trpí 2 - 3% lidí, což je každý 42. člověk. Díky narůstající komunikaci na soc. sítích a ke zvýšenému dohledu rodičů vůči dětem je možné, že toto číslo je v české společnosti daleko větší. To vše ještě zvyšuje fakt, že lidé trpící OCD se o tom stydí mluvit.
Člově, který trpí OCD, neustále opakuje věci dokola v určitém pořadí a řádu: umývá se, koupe se, kontroluje se, počítá věci, rovná a a uspořádává drobné objekty a pořád dokola na něco myslí. Tyto věci opakuje v přesně stanoveném řádu a to proto, protože nechce dávat do svých myšlenek vstup zkresleným domněnkám a nedokáže věřit sám sobě. Cílem léčby kritické OCD je zamezit abnormálnímu strachu ze školy, práce, lidí a objektů (tzn. zlepšit sociální komunikaci a odbourat strach z věci přirozených či nadpřirozených). OCD není vážná psychická porucha, protože je léčitelná, ale ne vždy se správné léčby pacientovi dostavuje.

Léčba

K léčbě obsedantně kompulzivní poruchy se používá jak farmakoterapie (antidepresiva) tak psychoterapie (kognitivně behaviorální terapie). Nejúčinnější je však kombinace obojího. Při psychoterapii je pacient postupně vystavován situacím, které mu působí úzkost, a to tak dlouho, dokud nedojde k jejímu poklesu. Těmto situacím musí čelit, aniž by vykonal kompulzi. Kompulzí se pacient zbaví až po vyléčení obsesí, protože právě ty jsou jejich příčinou. Problém je v tom, že psychoterapeut musí být osobnost vzbuzující důvěru a respekt. Pojišťovna léčbu pacientům proplácí a návštěva psychologa 1× za měsíc je neúčinná. Psychologů je málo a dobrých ještě méně. Pacienti jsou nezaměstnávatelní a finance na terapii nemají.

Obsese a kompulze

Obsese je chorobně utkvělá představa, myšlenka. Jsou to nutkavé jevy, nejčastěji myšlenky, popudy k jednání apod., které bezdůvodně ovládají mysl pacienta, i když se je snaží potlačit. Jsou automatické, časté, úzkostné, těžko kontrolovatelné. Paradoxně čím více se pacient snaží přestat na určitou věc myslet, tím je myšlenka vtíravější. Typickými obsesemi jsou strach, že pacient vážně onemocní, zraní se nebo ublíží sobě nebo ostatním.
Kompulze je jednání, které osoba trpící OCD, obvykle opakovaně, vykonává, aby se zbavila obsese a úzkostí, kterou způsobuje. Například u lidí, jejichž obsese se týkají bakterií nebo kontaminace, kompulze obvykle zahrnují opakované čištění a mytí nebo úzkostlivé vyhýbání se odpadkům a nepořádku. Obvyklými kompulzemi jsou kromě nadměrného mytí a čistění také shromažďování věcí, opakované dotýkání se objektů, počítání, opakování slov a frází, urovnávání věcí a další.

Typy

Nejčastější typy OCD:
obsese bez zjevných kompulzí (10 %)
nadměrný strach ze špíny a infekce (50 %)
kontrolování (strach z opomenutí, které by ohrozilo je nebo jiné lidi) (30 %)
jiné kompulze (opakování slov, čísel, dotykové kompulze) (10 %)
chorobný strach z neekologicky používaných aromatických přípravků, deodorantů, pracích a čisticích prostředků...

Míra rozšíření

celoživotní prevalence: 2-3 %
vyskytuje se ve stejném poměru u mužů i u žen

V kultuře

Stephen King napsal povídku N., která byla publikována ve sbírce povídek Za Soumraku. V této povídce je hlavní hrdina nositelem OCD díky místu, kde se údajně prolínají paralelní vesmíry.
Dále se OCD objevila např. ve filmech Lepší už to nebude či Letec. V obou případech jí trpěl hlavní hrdina v podání Jacka Nicholsona, respektive Leonarda DiCapria.
Osoby s poruchou OCD můžeme vidět i v seriálech jako je Můj přítel Monk v podání herce Tonyho Shalhouba nebo v seriálu Myšlenky zločince, kde si vraha trpícího OCD zahrál Alex O'Loughlin.
Postava trpící OCD se objevuje i v americkém seriálu Glee. Je to Emma Pillsbury, kterou ztvárnila Jayma Mays.
V seriálu Teorie velkého třesku jedna z ústředních postav Sheldon Cooper opakuje rituály, chová se přehnaně v mnoha situacích a byl poruchou OCD označen svou přítelkyní Amy Farrah Fowlerovou.
V seriálu Kriminálka Miami trpí OCD chemik Ryan Wolfe. Projevuje se to u něj častým čištěním služebních zbraní a chová se v mnoha případech přehnaně.
Další postavou s OCD je v seriálu Anger Management dcera Charlieho Goodsona, Sam Goodsonová, kterou ztvárnila Daniela Bobadilla.
V seriálu Chirurgové trpí OCD doktorka Miranda Baileyová.

Sociopat vs psychopat: Jaký je rozdíl?

28. prosince 2016 v 22:06 | Wafer
Je zajímavé, že v oficiální přiručce duševního zdraví, Diagnostickém a statickém manuálu duševních poruch, tyto definice nenalzneme. Místo nich používáme označení antisociální porucha osobnosti.
Většia epert věří, že psychopaté a sociopaté sdílí podobnou řadu vlastností. Tito lidé mají velmi slabý vnitřní smysl pro to, co je správné a co ne. Zároveň se zdá, že nerozumí pocitům druhých a nesdílí je.
Vy, kteří jste viděli Sherlocka, si určitě pamatujete, jak mu vadilo, když mu někdo říkal, že je psychopat, protože on je přeci sociopat. Tak jaký je mezi nimi tedy rozdíl?

Psychopat - Sociopat

Nemá svědomí. - Má svědomí, ale slabé.
Psychopaté i sociopaté jsou ve filmech často vyobrazováni jako darebáci, ale ve skutečném životě jsou násiilní jen někteří, ale většina z nich agresivní není.
Psychopaté jsou schopní herci, jejichž cílem je manipulovat lidi za účelem osobního prospěchu. - Sociopaté mají horší schopnosti spolupráce, dávají najevo, že mají zájem jenom sami o sebe.
Psychopaté jsou více klidní, chladnokrevní a dopředu kalkulují. - Sociopaté jednají více emotivně a v afektu.Psychické nemoci a poruchy

15. prosince 2016 v 16:28 | Wafer
Ahoj všichni!
Tak jsem se rozhodla že vás znovu budu otravovat se svojí oblíbenou psychologií, tak snad tenhle článek oceníte nebo si ho aspoň přečtete. :D

Alkoholismus

Alkoholismus, nebo také závislost na alkoholu, je psychická nemoc, která postupně přerůstá ve fyzické onemocnění. Následky alkoholismu trpí nejen sám alkoholik, ale také jeho nejbližší.
O závislosti na alkoholu se dá hovořit ve chvíli, kdy dotyčný musí konzumovat alkohol, aby mu bylo psychicky i fyzicky lépe. V pozdějších fázích se už jedinec bez alkoholu neobejde, aby vůbec mohl "normálně" fungovat. V České republice podle statistik trpí alkoholismem zhruba 25% mužů a 10% žen, ve skutečnosti však mohou být tato čísla mnohem vyšší.
Vliv na vznik závislosti na alkoholu může mít prostředí, v němž člověk vyrůstá, nebo se v něm pohybuje. Jde o nejbližší rodinu, kamarády ve škole, známé. Jedná se o nemoc, kterou nelze nikdy zcela vyléčit. Alkoholik, který chce skoncovat se svou závislostí, je odsouzen k doživotní abstinenci.

Amnézie (porucha paměti)

Amnézie je porucha či ztráta paměti. Podle doby trvání ji dělíme na trvalou a dočasnou, podle dopadu, který má na náš mozek - tedy na tu část paměti, kterou zapomeneme - ji dělíme na:
Anterográdní, porucha zapamatování si nových poznatků a zážitku,
Retrográdní, porucha vybavování si skutečností, které se odehrály před vznikem amnézie, a na dětskou, neschopnost vybavit si vzpomínky z raného dětství.
Amnézie může mít různé příčiny. Nejčastěji vzniká v důsledku úrazu a poranění hlavy či jako vedlejší příčina onemocnění mozku - epilepsie, Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba ad. Poruchy paměti také může způsobit otrava organismu, či nadužívání návykových látek - drogy, alkohol.
Krátkodobé poruchy paměti bývají často způsobeny nadměrným stresem či jinou psychiku zatěžující situací, chvilkové výpadky paměti jsou typické pro nemocné trpící hysterií nebo depresemi.

Bulimie (bulimia nervosa)

Bulimie je psychické onemocnění související s nadměrnou konzumací potravin a následně úmyslně vyvolaným zvracením, průjmy či častějším močením; většinou spojené s užíváním anorektik, diuretik či projímadel.
Postihuje převážně ženy a dívky, výjimečně muže; nejčastěji se nemoc začíná projevovat mezi 13.-18. rokem života. U žen bývá tento problém často spojen s mentální anorexií a jinými poruchami příjmu potravy spojenými s nadměrnou sebekontrolou tělesné hmotnosti a hubnutím. U mužů naopak, pokud se bulimie vyskytne, souvisí s předcházející nadváhou a přejídáním se.
U postižených bulimií se kromě kolísání tělesné hmotnosti objevují další závažné zdravotní problémy. Dávicí reflex musí většina nemocných vyvolat nepřirozeně, tak může dojít k poranění krku-jícnu, do kterého se může dostat infekce. Dále dochází k narušení celého metabolického systému - k nerovnováze živin, tekutin, vitamínů a solí. K psychickým projevům vázajícím se k bulimii patří podrážděnost, náladovost, snadná unavitelnost, rychlé vyčerpání, ztráta energie. Navíc mnoho nemocných provází pocit selhání a viny z opětovného přejedení se, mohou být mimořádně deprivovaní a tyto stavy se mohou prohloubit v deprese.
Bulimii je možné léčit psychoterapií či psychofarmaky, nicméně je třeba vyhledat pomoc odborníka.

Delirium

Delirium je stav řadící se mezi psychická onemocnění. Vyznačuje se zmateností, poruchami smyslů - halucinace či sluchové iluze - poruchami vnímání a racionálního u­važování, výkyvy nálad či agresivitou. Delirium se objevuje jako vedlejší příčina mnoha onemocnění. Může nastat při nedostatečném zásobení mozku kyslíkem, při zánětlivých onemocněních jako je třeba encefalitida a jiných.
Typické je delirium pro některá psychická onemocnění - časté je u schizofrenie, vyvoláno může být i Alzheimrovou či Parkinsonovou chorobou.
Delirium je většinou krátkodobé - prvním příznakem bývá ztráta paměti. Nemocný neví kdo je, kde je, proč je právě tam, není si ani schopen vzpomenout na informace o své rodině či přátelích, je tedy velmi obtížné mu pomoci. Se zmateností obvykle přicházejí bludy či halucinace. Tyto stavy navíc bývají velmi živé a uvěřitelné.
Důležité je postiženému přivolat odbornou pomoc - tedy nejlépe psychologa či psychiatra. Nemocný totiž může být nebezpečný sobě i svému okolí.

Deprese

Jedno z vůbec nejčastějších psychických onemocnění. Může se vyskytovat samostatně, nebo jako maniodepresivní porucha, kdy se střídají období radosti s obdobími deprese, přičemž ty druhé postupně převažují. Postižení depresí mají většinou k této nemoci dědičné vlohy.
Depresivní člověk trpí beznadějí a zoufalstvím, nemůže si od svého negativního pohledu na svět pomoci. Při silnějších depresích odmítá kontakt s okolím, má problém ráno vstát z postele, trpí nespavostí, nechutenstvím, bolestmi hlavy. Dlouho neléčená deprese může vést až k sebevraždě.
Mnoho lidí trpících slabšími formami deprese se nikdy neléčí, protože se bojí navštívit psychiatra. Léčba deprese spočívá v užívání antidepresiv, většinou kombinovaných s terapiemi. Často je komplikovaná, protože na každého člověka zabírá jiný druh antidepresiv, a jejich účinek se projevuje nejdříve tři týdny po nasazení.
Léčba deprese musí probíhat řadu měsíců, i po odstranění následků deprese. Předčasně ukončená léčba a vysazení antidepresiv může způsobit návrat nemoci, často v silnější formě.

Downův syndrom

Genetická porucha 21. chromozomu, kdy se místo dvou chromozomů vytvoří chromozomy tři. Ovlivní celkové psychické a fyzické charakteristiky člověka. Ve většině případů nemoc vznikne neoddělením chromozomů v době, kdy dozrává vajíčko či spermie.
Jde o poměrně časté onemocnění, jeden případ připadne na 700 nově narozených dětí. Vznik tohoto onemocnění hodně ovlivňuje i stáří matky. Děti postižené Downovým syndromem mají menší hlavu, mohutnější krk a anomálie v obličeji: mongoloidní vzhled, dojem šikmých očí, menší uši, pootevřená ústa.
Postižení trpí sníženou hybností, občas i epileptickými záchvaty. V dospělosti je třikrát až pětkrát častěji postihuje Alzheimrova choroba. Downův syndrom nelze léčit, lze však zjistit u plodu pomocí vyšetření vzorku placenty.

Fobie (onemocnění strachem)

Fobie bývají většinou spjaté s místem či činností, z níž má postižený člověk hrůzu, která mu zamezuje danou činnost dělat či dané místo navštěvovat. Fobie se většinou objeví v dětství a jejich vznik je spojen s nějakou negativní zkušeností či prožitkem, vrcholí v pubertě a u velkého procenta lidí v dospělosti sama odezní. Fobiemi častěji trpí ženy než muži.
Člověk postižený fobií se při kontaktu s podnětem vyvolávajícím strach či úzkost opravdu obává o svůj život a přijde si ohrožen, objevuje se strach ze ztráty sebekontroly a zešílení či ze ztráty vědomí. Tito lidé pociťují bušení srdce, bolest na hrudi, sucho v ústech a třas. Mají potíže s dýcháním, točí se jim hlava, jsou malátní. Mohou se objevit prudké návaly horka a zimy.
Mezi nejčastější fobie patří:
Aviofobie
Strach z létání je prý nejčastější fobií vůbec. Může se projevovat jen drobnou nevolností či nervozitou, ale v extrémních případech může, vážně komplikovat chod běžného života.
Klaustrofobie
Klaustrofobie je chorobný strach z uzavřených či stísněných prostor. Touto poruchou trpí asi 5% celkové populace. Vznik této fobie není jasný - ve většině případů je vyvolán špatnou zkušeností s malými místnostmi. Tato reakce se navíc, pokud se onemocnění nezačne léčit, stále prohlubuje a strach postiženého roste. U lidí trpících klaustrofobií se kromě psychických projevů objevují i příznaky fyziologické.
Akrofoibe
Akrofobie je označení pro chorobný strach z výšek. Jedná se o jedno z psychických onemocnění řazených mezi tzv. specifické fobie. Je to jedna z nejčastějších fobií, trpí jí asi 10% celkové populace a ženy postihuje dvakrát více než muže.
Sociální fobie
Sociální fobie je jedna z poruch emocí, nemocný má strach z interakcí mezi lidmi, které vyžadují společenské chování. Sociální fobie je v současnosti třetím nejrozšířenějším psychickým onemocněním
Agorafobie
Agorafobie je obecně známa jako projev panického strachu z otevřených či veřejných prostor, v současné době byla ovšem přediagnostikována a pod pojmem agorafobie tak kromě strachu z otevřených pros­tor chápeme hlavně strach z míst, kde je velký počet lidí či kde je nemocný naopak naprosto sám.
Arachnofobie
Arachnofobie je psychické onemocnění řadící se mezi fobie, spočívá v panickém strachu z pavouků. Arachnofobie většinou vzniká již v dětství nějakým traumatickým zážitkem, ten je většinou později vytěsněn do podvědomí, ale negativní pocit zůstává.
Aichmofobie
Jako aichmofobii označujeme chorobný strach z ostrých předmětů - nůžek, jehel, drátů, ostrého hrotu pera, špičatého konce deštníku či v extrémních případech i ukazující prstu.
Ofidiofobie
Ofidiofobie neboli strach z hadů se řadí mezi tzv. zoofobie, tedy záchvaty panické hrůzy, jež jsou vyvolány zvířaty. Dle průzkumů zoofobie představují asi 5 - 15 % ze všech známých fobií.

Laktační psychóza

Poporodní deprese u matky, která může vést k nekontrolova­telnému chování, včetně nevědomému ublížení novorozenci. Týká se přibližně 0,1 % žen. Psychické problémy způsobuje výrazný pokles hladiny hormonů po porodu. Účinek kolísání hladiny hormonů ženy ze života znají také například jako premenstruační syndrom nebo stavy v průběhu těhotenství. To je ale jen slabý odvar proti situaci po porodu, kdy obsah hormonů v krvi klesne opravdu drasticky.
Při laktační psychóze žena ztrácí kontakt s realitou, například neví, jak se jmenuje, jaký je den a podobně, dále může trpět halucinacemi, bludy, ztratí schopnost pečovat o dítě. Nejčastěji se objevuje hned po porodu, tak během prvních dvou týdnů, ale uvádí se, že se může objevit i do dvou měsíců od porodu.
Laktační psychózou jsou ohrožené hlavně ženy, které trpěly už před porodem nějakým psychickým onemocněním, depresí nebo například schizofrenií.

Mentální anorexie (Anorexia nervosa)

Mentální anorexie je psychické onemocnění spočívající v úmyslném hladovění, odmítání příjmu potravy a zkresleném vnímání vlastního těla. Nejčastěji se onemocnění objevuje u dívek mezi 14.-18. rokem. Nemocní anorexií vědomě odmítají potravu - v počátečním stadiu nemoci se snaží zredukovat stravu na minimum; tělu postupně začínají chybět minerální látky a energie. Charakteristickým rysem je také snaha vydat co nejvíce energie - cvičí, posilují, běhají. Ovšem stále vnímají své tělo zkresleně - v zrcadle vidí kilogramy navíc - uchylují se k užívání projímadel aj. - látek, které již dosti oslabené tělo navíc ještě dehydratují.
U žen se začnou s postupujícím časem a ubývající váhou objevovat hormonální potíže - ztráta menstruace a plodnosti. V V pozdějším stadiu nemoci dochází k vypadávání vlasů, příznaky jsou také nažloutlá, sinalá barva pleti a zápach z úst. Nemocní bývají náladoví, často trpí depresemi, nespavostí, neschopností se soustředit. Postupně dochází opravdu i k úplné ztrátě chuti k jídlu.
Mentální anorexie je velmi vážné psychické onemocnění, které provází mnoho vedlejších fyzických problémů - selhání ledvin, dysfunkce srdce, osteoporóza.Cosplay? Why not?

3. prosince 2016 v 20:30 | Wafer
Všichni určitě víme, co je cosplay. Je to zkratka z anglického "costume play" a v podstatě jde o to, že se převlečete za svou oblíbenou postavu ze seriálu, filmu nebo anime a snažite se co nejlépe napodobit její chování.
Tento trend pochází (překvapivě) z Japonska, ale v posledních letech se rozšířil po celém světě. Největší cosplayové komunity jsou hlavně v asijských státech jako Malajsko, Čína nebo Filipíny kvůli vysoké popularitě anime a mangy, ale v poslední době se rozmohla velká cosplayerská komunita taky v USA. No a tady by mohla být příčina toho, proč se začaly cosplayovat i postavy, které nejsou z mangy a anime: USA. Jak všichni víme, z USA pochází prakticky 4/5 dnešních filmů, takže se nesmíme divit, že lidi v USA se spíš přiklonili ke cosplayování postav z těchto filmů, protože v USA asi moc anime v lásce nemají, tedy ne že bych to věděla, jenom spekuluju, každopádně teď jsem odbočila od tématu, jdeme dál!

Kostýmy

Cosplayeři mají velmi mnoho druhů oblečení a metod jak postupovat při výrobě. Výrobci vyrábějí a prodávají balené oblečení pro použití cosplay v různé kvalitě. Tyto kostýmy jsou často prodávány on-line, ale je možné je i zakoupit u prodejců na akcích. Existuje řada jednotlivců, kteří pracují na zakázku a vytvářejí kostýmy, rekvizity či paruky dle zákazníkových požadavků.
Většina cosplayerů průběh vzniku kostýmu fotí. Při jeho vytváření tráví mnoho času nad detaily, aby dokázali svou zručnost, protože některé postavy mají zbraně a jiné příslušenství, které je velmi těžké napodobit. I přesto většina cosplayerů díky zapojení různých výrobních kombinací a metod pro svůj kostým požadovaný vzhled získá. Například zakoupí běžnou věc, kterou pak předělají podle vlastních potřeb. Vzhledem k tomu, že některé detaily a materiály lze obtížné replikovat, cosplayeři se často musí učit nové postupy při používání textilií, použití barev na obličej, zpracovávání dřeva a mnoha dalších materiálů, které případně pro své účely potřebují.
Aby se ještě více podobali charakteru, který napodobují, nosí cosplayeři jako součást kostýmu paruky. To je nezbytné zejména u anime, mangy a herních postav, které mají velmi často nepřirozené barvy a styly účesů, proto se používají barevné spreje na vlasy a extrémní stylingové produkty.
Žádnou výjimkou nejsou ani kontaktní čočky, zejména u postav s unikátníma očima. Existují však i vzácné případy, kdy se cosplayer natolik sžil se svou postavou, že změnil svůj vzhled natrvalo.

Zastoupení v Česku

V České republice není komunita cosplayerů tak velká jako např. ve Spojených státech, ale i tak se jí povedlo dosáhnout poměrně solidních výsledků. Zdejší komunita se člení podle typu cosplaye, záleží jestli je jedná o cosplayery filmů, počítačových her, japonské animované tvorby, nebo zaměřující se především na fantasy. Mezi nejznámější české cosplayery se řadí Roman Pivec, Alžběta Trojanová, GrumpyCait či Madlenka Moozová. Za zmínku také stojí cosplayeři s širokou základnou fanoušků, např. Hemulka, Baty Alguawen, Tawii, Mary & Feinobi cosplay nebo Kuromaru.
Podobně jako v ostatních státech se v Česku každoročně pořádají soutěže o nejlepší cosplay. Nejznámější z nich probíhají na festivalech Advik, Animefest, Akicon, Natsucon nebo LanCraft. Odměny za vítězství v takové soutěži se pohybují v řádech tisíců korun. Z Animefestu probíhá kvalifikace na Eurocosplay.

Halloween

20. října 2016 v 18:16 | Wafer
Ahoj všichni!
Když bude ten Halloween, tak jsem si řekla, že bych vám se o něm něco napsala. Já ví, že je prakticky až za...no je za jedenáct dní, ale to nevadí, ne? :D


•název Halloween je zkratkou spojení All Hallows' Eve (označení pro předvečer všech svatých)

•první zmínky o svátku sahají přibližně až do roku 1745

•historie Halloweenu sahá až ke kelstský slavnostem Samhain, kdy skotští Keltové slavili konec žní a přichod zimy

•od 16. století bylo zvykem chodit v kostýmech od stavení k stavení a výměnou a básničku či koledu vybírat potraviny, kostýmy měly představovat duše zemřelých


Symboly Halloweenu

VYDLABANÉ DÝNĚ jsou nejznámějším symbole Halloweenu, svíčky se do nich vkládaly, aby usnadnily koledníkům orientaci v potemnělých ulicích. Co nejstrašidelnější obličej na dýni má odhánět zlé duchy.

ČARODĚJNICE dle pověr doprovázejí na cestách zlé duchy. Lidé se jich báli a věřili, že na Halloween mají největší moc.

MASKY A KOSTÝMY - Lidé věřili, že kostýmy duchy zmatou a oni je nechají být. Američané se začali převlékat do kostýmů počátkem 20. století, tentokrát pro zábavu.

KOČKA byla za posvátnou bytost považována již Egypťany, kteří ji uctívali jako bohyni úrody. Ve středověku byly černé kočky vnímány jako mazlíčci čarodějnic, a tak jako symbol Halloweenu přetrvaly dodnes.

Halloweenské tradice, zvyky a hry

TRICK-OR-TREATING v překladu znamená ,,Dejte mi koledu, nebo vá něco provedu." a je to nejznámější tradice Halloweenu. Děti v kostýmech obcházejí domy, zpívají koledy a získávají za ně dobré sladkosti. Pokud je majitel domu suchar a neotevře jim dveře, provedou mu drobou lumpárnu. Koledovat se chodí vždy po setmění.

HOROROVÉ HISTORKY a strašidelné příěhy si mezi sebou vypráví starší děti. Čím děsivější, tím lepší. Mnoho seriálů vysílá v halloweenském týdnu speciální čarodějnické díly.

HALOWEENSKÝ PRŮVOD se pořádá ve větších městech, děti v něm soupeří o nejoriginálnější a nejstrašidelnější masku. Nejznámější je newyorský The Village Halloween Parade.

Five Nights at Freddy's

6. října 2016 v 22:11 | Wafer
Ahoj všichni!
Před nějakou dobou jsem se zamilovala do hry Five Nights at Freddy's a řekla jsem si, že vám sem o ní mohla napsat pár zajímavostí.

Tak nejdřiv něco málo o hře. Úkolem hráče je přečkat 7 nocí v Pizzerii Freddyho Fazbeara v roli nočního hlídače Mikea Schmidta. Nachází se zde 4 animatronici, kteří přes den baví návštěvníky pizzerie. Freddy Fazbear, Bonnie the Bunny, Chica the Chicken a Foxy the Pirate fox. V noci jsou však uvedeni do volného módu. Pokud Mikea spatří, budou si myslet, že je nahý endoskeleton (kostra, na které je kostým animatronika) a chtějí ho nacpat do kostýmu Freddyho Fazbeara. To by nebylo tak hrozné, kdyby kostým nebyl plný mechanických součástek, které způsobí jeho smrt. Od většiny současných her se liší tím, že se hráč nemůže pohybovat, ale jen rozhlížet kolem sebe. Aby noc přežil, musí sledovat pohyb animatroniků pomocí kamer.

Příběh

Celý příběh začíná ve Freddbear's Family Dinner (pravděpodobně v roce 1983), kde měl syn tzv ,,Purple Guye" slavit narozeniny. V této restauraci měli dva animatroniky: Freddbeara a Sptring Bonnieho. Oslavenci vše zkazila parta kluků, když chtěli, aby dal Freddbearovi pusu. Zvedli ho a jeho tvář dali k puse Freddbeara. Avšak Freddbear skousl a ukousl chlapci čelní lalok (Bite of 83). Ten skončil v nemocnici s velmi těžkým zraněním a minimální šancí na přežití. Poté se mu v nemocnici zdají noční můry s animatroniky. (FNaF4)


Mezitím se restaurace Freddbear's Family Dinner zavřela. Purple Guy se naprosto zbáznil, protože jeho syn zranění podlehl. Věděl, že už nemůže nic ztratit. Poté po otevření restaurace Pizeria Freddyho Fazbeara (1983 - 1987) ty čtyři děti pozval na oslavu. Zatáhl je do místnosti pro zaměstnance a tam je zavraždil. Ale poté mu došlo, že je tady někdo časem najde a ukryl je do čtyř anomatroniků - Freddyho, Bonnieho, Chicy a Foxyho. Ty se poté začali chovat divně, vřela v nich pomstychtivá krev. Mohla za to uniforma, kterou měl Mike Schmidt na sobě. Jakmile se to dozvěděli zákazníci, okamžitě klesla tržba a tím se zavřela Pizerie Freddyho Fazbeara. (FNaF)


Otevřela se restaurace Pizeria Freddyho Fazbeara II (1987), kde nasadili "Toy" verze předchozích animatroniků a animatroniky nové. A začalo to všechno znovu. Staří animatronici se chtěli pomstít a noví jim pomohli. Zabít hlídače se nakonec podařilo Mangle (Bite of 87?). A kvůli tomu se zavřela Pizeria Freddyho Fazbeara II. (FNaF2)


Purple Guye začaly pronásledovat vzpomínky, načež se vrátil do Freddy Fazbear's Pizeria II, kde se ukryl v "Safe room", kam animatronici nemohou. Staří animatronici se mu chtěli stále pomstít, tak ho hledali. Když je viděl přicházet, popadl sekyru a všechny čtyři animatroniky rozmlátil. Jejich duše konečně mohly ven z endoskeletomů animatroniků, načež se objevila i pátá duše. Purple Guy je nechtěl pustit k sobě, tak si rychle nasadil oblek Spring Bonnieho. Avšak jak byl poničený, tak si ho nasadil špatně. Železný oblek se mu zaryl do těla a on ihned zemřel.
Oblek Spring Bonnieho alias Springtrapa našel majitel hororové atrakce Fazbear's Fright 30 let poté (2017). Uvězněný Purple Guy chtěl utéct, ale musel přes místnost nočního hlídače, ten ho pochopitelně nechtěl pustit k sobě. Po sedmé noci se rozhodl, že tento dlouhý příběh musí ukončit, proto celou atrakci podpálil a tělo se nikdy nenašlo. (FNaF3)


Pár faktů na závěr

◘ Bonnie jako jediný ze hry nemá obočí.
◘ Když se Chica pohybuje po místnostech, vydává velmi podivné zvuky.
◘ Foxy je jediný robot, který se hýbe i při sledování kamerou.
◘ Freddy ma na obličeji otisky rukou a návštěvníci mají zakázáno se ho dotýkat.
◘ Foxy je jedním z dvou animatroniků, kteří nezabíjejí přiblížením se k obličeji, ale z dálky. (Druhým je Golden Freddy.)
◘ Bryndáček, který má Chica, je jen namalovaný.
◘ Ve FNaF 1 můžeme vidět z Freddyho jen jeho svítící oči, protože je nejaktivnější ve tmě.
◘ V traileru na FNaF 1 můžeme vidět Bonnieho, jak běži chodbou. Tato schopnost mu byla ale odebrána a dána Foxymu.
◘ Když si do Costumize night ve FNaF 1 nastavíte čísla 1, 9, 8, 7, čili Bite of 87, tak na vás udělá Golden Freddy jumpscare a díky tomu vám hra spadne.
◘ Všichni animatronici na vás útočí, ale Golden Freddy se vám jen zjeví a pak zase zmizí.

Hráli jste už tuhle hru? A jak se vám líbí?

Zajímavosti o spánku

23. září 2016 v 21:49 | Wafer
• Lenochod prospí až 20 hodin denně ve větvích stromů. Tučňák spí jen několik minut denně. Některá zvířata - jako kůň nebo slon - spí vestoje.


• Leonardo da Vinci prý spal po 4 hodinách vždy na 15 minut.

• Japonka Hamato Hongoová, která byla považována za nejstaršího člověka na světě a zemřela v roce 2003 ve věku 116 let, byla pozoruhodná i tím, že spala jen jednou za dva dny.

• V průběhu let se průměrná délka spánku ve vyspělých zemích zkrátila z 9 hodin za počátku 20. století na současných 7,5 hodin. Největší vliv na spánkové zvyklosti mělo rozšíření elektrifikace a tedy i umělého osvětlení.

• V odborné literatuře se uvádí, že sedmnáctiletý americký student Randy Gardner v roce 1965 vydržel 11 dní za sebou nespát. Tento experiment byl nakonec z rozhodnutí lékařu přerušen, protože hrozilo naprosté vyčerpání organizmu. Podle Guinnessovy knihy rekordů vydržela nejdéle nespat Angličanka Maureen Westonová - 449 hodin, tedy 18 dnů a 17 hodin. Prý se tak stalo v roce 1977. U laboratorních zvířat je potvrzeno, že nepřerušené odpírání spánku vede ke smrti.

• Některé vědecké studie tvrdí, že úplněk dokáže negativně ovlivnit nejen kvalitu našeho spánku, ale i usínání. Během úplňku a několik dní před ním se zvyšuje doba usínání v průměru o pět minut a zkravuje se doba spánku přibližně o dvacet minut. Příčinnou je pokles hladiny melatoninu, což je hormon, který řídí cyklus den/noc.

Zajímavá fakta v psychologii

23. srpna 2016 v 8:00 | Wafer
Ahoj všichni!
Dnešní článek bude o tom, jak se náš mozek a chování navzájem ovlivňují.

1. Když sníte, vaše tělo je paralyzované.

2. Lidský mozek nedokáže vytvářet obraz tváře. Pokud se vám zdálo o někom, s kým jste se nikdy nesetkali, museli jste ho (ji) už někdy vidět, byť jen na zlomek sekundy.

3. Když si pamatujete něco ze své minulosti, tak si to ve skutečnosti nepamatujete. Pamatujete si jen to, jak jste na to naposledy mysleli.

4. U 68% lidí se vyvinul ,,syndrom fantomové vibrace", kdy jsou si jistí, že jejích telefon v kapse zavibroval, přičemž ve skutečkosti nevibroval.

5. Každý má svou oblíbenou písničku a ta je přímo spojena s emocionální událostí z minulosti.

6. Je lepší zůstat zticha. Když jednou světu sdělíte své životní cíle, ztratíte motivaci k jejich dosažení.

7. Ve skutečnosti nedokážete dělat několik věcí najednou.

8. Naše schopnost být blízkými vůči jiným osobám má maximální limit přibližně 150 lidí.

9. Váš mozek je nejvíce kreativní tekdy, když je unavený.

10. Existují jen 4 základní emoce, ne 6. Je to štěstí, smutek, hněv a strach. Znechucení a překvapení nejsou skutečnými emocemi.

11. Dokážete si vytvořit iluzi progresu, abyste se sami motivovali.

12. Internet je považován za formu závislosti a může být dokonce zařazen i na seznam duševních onemocnění.

13. Vaše podvědomí vidí a ví věci dříve než vy.

14. Čokoláda v těle uvolňuje stejné chemické látky jako láska.

15. Hudba přímo ovluvňuje vaše vidění světa.

16. Zpěv zmírňuje úzkost a depresi.

17. Dokážete oklamat svůj mozek, že jste měli dostatek spánku. Říká se tomu i ,,placebo spánku".

18. Váš mozek cítí odmítnutí a zapamatuje si ho jako bolest.

19. Ztráta vašeho mobilního telefonu vyvolá stejnou reakci jako situace blízká smrti.

20. Pokud někomu chybíte, je 80% šance, že se objeví ve vašem snu.

Pověry

15. srpna 2016 v 23:27 | Wafer
Ahoj všichni!
Tak jsem se rozhodla napsat další článek do zajímavostí a to o pověrách.
Pověra je víra v neexistující jevy nebo bytosti, která v rozporu s racionálním myšlením a bez rozumných důvodů přiřazuje věcem a dějům nadpřirozenou schopnost ovlivňovat budoucnost.
Pověry jsou seřazené do několika kategorií, tak si hned nějaké vyjmenujeme.

1.Běžné pověry
• Černá kočka, která vám přeběhne přes cestu, přináší smůlu.
• Něco pěkného se přihodí, když ve vaší blízkosti bílý holub 3x zavrká.
• Nechoďte pod žebříkem, nosí to smůlu.
• Vypadlou řasu hoďte za zída, splní se vám přání. To platí i pokud uvidíte ,,Padat hvězdu".

2.Přináší štěstí:
• Kominík, zejména pokud se ho dotkneme.
• Střepy znamenají štěstí.
• Fůra sena
• Číslo 7.
• Zvířata - bílý kůň, vlaštovka, čáp, hrdlička, světluška, cvrček, pavouk
• Velký pátek, Štědrý den, neděle, úsvit

3.Přináší smůlu:
• Rozbité zrcadlo.
• Převržená slánka.
• Fůra slámy.
• Číslo 13.
• Zvířata - had, kozel, vlk, ropucha, sova, havran, straka, smrtihlav.
• Pátek třináctého, měsíc v úplňku, půlnoc, poledne.

4.Svatební zvyky a pověry:
• Nenoste šperky s modrými kameny. Symbolizují modřiny, kterých se dočkáte od manžela.
• Ženich nesmí vidět nevěstu ve svatebních šatech před obřadem, jinak se brzy rozejdou.
• Plechovky za auty odhání zlé duchy a chudobu.
• Ženich by měl nevěstu přenést přes práh nového domu, aby se v její dlouhé sukni dovnitř nedostali také zlí duchové.

5.Vánoční zvyky a pověry:
• Na štědrý den nepište nikomu zamilované dopisy, jinak vše špatně dopadne.
• Na Štědrý den se neá prát, přinaší to smůlu.
• Kouzelnou moc mají prý vejce snesená 25. prosince a také chleba upečený ve stejný den.
• Na Štědrý se nemají čistit stáje. Dobytek pak bude kulhat.

Letní olympijské hry v Riu

8. srpna 2016 v 23:10 | Wafer
Ahoj všichni!
Určitě jste si všimli, že 5. srpna začaly letní olympijské hry, kterése mají konat do 31. srpna. Tady jsou některé sporty, ve kterých se bude na olympiádě soutěžit:

Atletika: Termíny - 12.8.-20.8.
Badminton: Termíny - 11.8./13.8./15.8./16.8.
Basketbal: Termíny - 7.8.-14.8./16.8./17.8./19.8./20.8./21.8.
Cyklistika BMX: Termíny - 19.8.
Cyklistika horská kola: Termíny - 20.8./21.8.
Házená: Termíny - 8.8.
Jezdectví: Termíny - 7.8./11.8.
Jezdectví parkur: Termíny - 14.8./16.8.
Judo: Termny - 11.8./12.8.
Moderní pětiboj: Termíny - 18.8/20.8.
Plavání: Termíny - 7.8./11.8.
Plážový volejbal: Termíny - 6.8./7.8./9.8.-18.8.
Rychlostní kanoistika: Termíny - 15.8./18.8./19.8.
Sportovní gymnastika: Termíny - 6.8.
Střelba: Termíny - 7.8./14.8.
Tenis: Termíny - 6.8.-8.8./10.8./13.8./14.8.
Vestlování: Termíny - 6.8./8.8.-13.8.
Vodní slalom: Termíny - 7.8./9.8.-11.8.
Volejbal: Termíny - 9.8./12.8./16.8./17.8./20.8./21.8.

Co vy? Sledujete olympiádu? A který sport vás zajímá nejvíc? Já osobně se podívám jen sem tam, al docla mě zajímá gyymnastika a judo.
Jinak jsem vytvořila novou rubriku nazvaanou Zajímavosti, kam chci přidávat nějaké novinky, třeba nové filmy nebo tak, tak bych se chtěla zeptat, jestli by vás to zajímalo, nebo co si o tom myslíte. Jina díky za názor.
 
 

Reklama