Exorcismus

15. května 2018 v 10:55 | Wafer |  Zajímavosti
Exorcismus (též vymítání) je úkon,jenž má za cíl z lidí, zvířat či věcí, označených za posedlé, vyhnat ďábla nebo jiné zlé síly. Tento úkon je i v současnosti součástí obřadů mnoha náboženství.

Exorcismus v šamanismu a ve středověkých náboženstvích

Představa, že člověk, zvíře či věc může být pod vlivem zlého ducha, je v dějinách lidstva velmi stará a dosti rosšířená. Lze ji nalézt v některých kulturách založených na šamanismu, ale také v helénsko kultuře či židovství.

Exorcismus v křesťanství

Nový zákon
Ježíšovo uzdravování se v tomto případě chápe jako vymítání, protože z tehdejšího pohledu za nemoci mohla přítomnost nečistých sil - démonů. Za akt exorcismu se dá považovat i vzkříšení mrtvého (např. Lazar z Betánie). V tomto přípdě měl být Ježíš tím,kdo poráží i smrt.
Nový zákon předpokládá existenci démonů jako samozřejmost a nejen evangelia, ale i různé části zvláště Pavlových listů, které obsahují rady ohledně obrany před vlivem zlého. Vyhánění zlých duchů tvoří součást rozličných zpráv o Ježíšově činnosti.
Křestní exorcismus
Vedle exorcismu posedlých se v křesťanství rozvinuly takzvané křestní exorcismy,svýmprůběhem méně dramatické, ale nesoucí podobný význam. Jde o obřad vyhánění zlých sil z katechumena, tedy člověka připravujícího se na křest. Formule křestních exorcismů představují v dějinách křesťanství velmi důležitou součást křtu. V římskokatolické církvi nicméně prošel křestní obřad po Druhém vatikánském koncilu (shromáždění více než 2500 katolických biskupů,jejichž cílem bylo reagovat na potřeby doby) výraznou reformu,jež křestní exorcismy odsunula do pozadí.

Exorcismus dnes
Dnes se rozlišuje tzv. malý a velký exorcismus. Malý exorcismus je obřad, jímž se katechumen při křtu zříká ďábla,všeho, co působí a čím sepyšní. Pro vykonávání velkého exorcismu je biskupem pověřen zvláštní kněz, zvaný též exorcista.
V současné praxi se klade velká pozornost, aby ,,posedlost zlým nebyla zaměněna s psychickou chorobou".

Exorcisté

Služba exorcisty byla velmi rozšířená na konci 3. soletí. V této době byl součástí katechumenátu a křestní liturgie. Církevní spisovatelé prvních století označují za nejjednodušší a nejběžnější prostředek proti zlu znamení kříže. Mezi další prostředky obrany byly a zůstávají považovány v církvi Ježíšovo jméno, svěcená voda a požehnané předměty.
Dnes je označení exorcista užíváno pro kněže pověřeného biskupem většinou na dobu určitou, aby prováděl na území diecéze velký exorcismus.
Mezi kněze, kteří jsou známí jako exorcisti nebo působili na našem území,patří Gabriele Amorth, Vojtěch Kodet, James J. LeBar či Elias Vella.

Exorcismus v hinduismu

V hinduismu se posedlost někdy považuje za svatý stav, pokud do těla vstupuje bohyně Kálí, některá z jejích inkarnací či jiné božstvo. Věřící proto takto ,,posedlé" uctívají a žádají od nich požehnání. Pokud ovšem jde o cizí duchy,kteří tělo do určié doby neopustí, je povolán místní vymítač, který má ducha z těla vyhnat.
Základní způsoby exorcismu jsou mantra a jadžňa používané ve védských a tantrických tradicích.

Exorcismus, psychiatrie a medicína

Podle většiny psychiatrů ,,stav posedlosti" neexistuje, nebo jinak nahlíženo, to co je z hlediska exorcismu poselost, má přirozenou příčinu v duševní chorobě.
Méně obvyklý pohled, který není v přímém sporu s náboženskou stradicí, se pouze staví skepticky k názoru, že lze snadno rozlišit případnou posedlost a duševní chorobu, a to předevšímkvůli diferenciální diagnostice (ze všech možných diagnóz se vybírá ta nejpravděpodobnější), která se dosud nachází v plenkách. Takto je velmi nesnadné rozlišit od sebe různé choroby, které se označují jako schizofrenie, deprese, dyslexie, hraniční poruchy apod.
Výsledky psychiatrie a medicíny vedly naopak k vývoji křesťanského názoru na posedlost. Dnes se uznává, že řada stavů byla v minulosti považována za posedlost mylně. Navzdory tomu exorcismus jako řešení duchovních problémů přetrvává,pouze je snaha odlišit posedlost od duševních chorob.

Exorcismus ve filmu

Téma exorcismu bylo zpracováno v řadě filmů, zejména hororového a mysteriózního žánru. Jmenovat lze na příklad oscarový snímek Vymítač ďábla ("The Exorcist") z roku 1973.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Bellatrix Snape Malfoyová Bellatrix Snape Malfoyová | Web | 15. května 2018 v 15:42 | Reagovat

Do tohoto blogu bych toto téma neřekla :-)

2 Sayuri Sayuri | E-mail | Web | 17. května 2018 v 16:52 | Reagovat

Dosť zaujímavý článok :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama