Top 5 Bytostí z řecké mytologie

7. února 2017 v 8:00 | Wafer |  Top 5/10

5. Harpyje

Již v antickém Řecku se jejich představa dostala do podoby žen s křídly. Později byy vyobrazovány jako ptáci s lidskou hlavou, zpravdla ženskou nebo dívčí. Nakonec se jejich hlava změnila na hlavu staré ošklivé ženy. Harpyje vystupovay v několika řeckých bájích. Nejznámější je o slepém Fíneovi, který byl nadán věšteckým uměním, ale protože ho zneužíval, bohové ho oslepili. Podle jedné verze uvrhl Fíneus jeho syny do žaláře, podle druhé je nechal zakopat zaživa. Proto na něj byl seslán trest neukojitelného hladu a kdykoliv se chtěl najíst, Harpyje přiletěly, vše snědly a co nestačily, to pokálely.

4. Satyr

Satyrové jsou zařazováni mezi horské a lesní polobohy. Šlo o původce boha vína Dionýsa, zobrazováni jsou většinou jako napůl člověk a napůl kozel, s kučeravými vlasy, špičatýma ušima, tupým nose, s růžky, oháňkou a kozlíma nohama. V mytologii jsou většinou ztotožňováni s mužskou sexuální silou, k lidem nebyli právě vstřícní, přepadali pastýře a strašili poutníky. Podobali se jiným lesním polobohům - Silénům, se kterými se dobře snášeli.

3. Medusa

Byla nadmíru ošklivá, stejně jako její sestry Sthenó a Euryalé, ale ne od narození. Protože se nechala svést Poseidónem Athénine chrámu, proměnila ji bohyně v obludu s blýskavýma očina, obrovskými zuby, mosaznými drápy a hady místo vlasů. Podobně prý vypadaly i její sestry. Kdo pohlédl Meduse do očí, zkameněl. Po její smrti vyskočil z jejího těla obr Chrýsáór a okřídlený kůň Pégasos.

2.Sfinx

Sfinx neboli Sfinga je mýtický tvor, který má tělo lva s hlavou berana, sokola, nebo člověka. Nejstaší doklady Sfingy jsou známy ze starověkého Egypta, odkud se dostaly do řecké mytologie. V mytologii starověého Řecka se vykytovala jediná Sfinx. Jejími rodiči byli storuký obr Týfón a jeho manželka Echidna. ejí přesnější život není znám, prkticky se o ní ví jen to, že ji Héra poslala z Etiopie k Thébám, kde se usídlila na hoře Sfingio a dávala všem procházejícím hádanku. Toho, kdo ji neuhodl, rozsápala.

1. Hekatoncheirové

Hekatoncheirové byli v řecké mytologii hrozní padesátihlaví a storucí obři, zrození z bohyně země Gaie a jejího manžela Úrana. Šlo o tři bratry jménem Kottos, Brairéos a Gyés. Byi prý tak šerední, že se na ně jejich otec nemohl ani podívat. Proto je hned po narození svrhl do hubin země s přísným zákazem vycházet ven. To Gaiou nazlobilo, a proto přemluvila Krona, aby za to otce potrestal a zbavil vlády. Kronos to udělal a prohlásil se vládcem, ovšem Hekatoncheirům to nepomohlo. Bál se jeji síly a proto je nepropustil. Museli si počkat až na Dia, který později povstal proti vlastnímu otci.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Steeeva Steeeva | Web | 7. února 2017 v 19:24 | Reagovat

keď som bola menia tak som to žrala a rada som si o niečom podombnom čítala, jediná novinka pre mňa boli Hekatoncheirovia, o tých som teda nevedela ani ň ale to ostatné mi je známe, alebo som o tom niečo aspoń trochu počula, mno to posledné je pre mňa novinka, opať som sa niečo naučila :-D

2 Penny Penny | Web | 2. března 2017 v 18:17 | Reagovat

Pokud se zajímáš o řeckou mytologii a baví tě fantasy knihy, což předpokládám, že ano, tak si zkus přečíst Percyho Jacksona :D Je to fakt supr četba, nenáročná, čtivá a plná antiky :D Já sama ji mám zrovna rozečtenou.

3 Katka Katka | Web | 12. března 2017 v 17:59 | Reagovat

Hekatoncheiry si teda vybavuji jen lehce, ale ostaní poměrně jo :).
Řecká mytologie je taková zvláštní, částečně ji mám ráda, částečně ne. Hodně mi na ní vadí to, jak se tam chovají k ženám viz např. ta Medusa, Zeus ji svede a odskáče to jen ona to je teda fér :D.
Sfingu mám spojenou především s těmi z Egypta a vždycky mě fascinovaly.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama